Promienniki ciepła na podczerwień, czyli komfort cieplny na wyciągnięcie dłoni

Promienniki ciepła to urządzenia o jednym z najbardziej uniwersalnych zastosowań. Promienniki podczerwone posiadają cechy systemów grzewczych umożliwiające wykorzystanie ich w przypadku różnych pomieszczeń i powierzchni o dużej wielkości.

Ogrzewanie za pomocą lampy podczerwonej spotkać można między innymi na: kortach tenisowych, magazynach, halach przemysłowych i produkcyjnych, kuchniach przemysłowych, saunach, czy gabinetach medycznych. Z tej technologii korzystają również obiekty komercyjne – galerie handlowe lub sklepy spożywcze. Elektryczne promienniki podczerwieni wykorzystywane są również w domach oraz miejscach pracy, takich jak biura.

Zastosowanie promiennika podczerwieni jest nie tylko niezwykle nowoczesnym i ekologicznym sposobem na zapewnienie sobie i innym komfortu cieplnego, ale również dobrym wyborem w przypadku osób zmagających się z alergiami i astmą. Ze względu na rosnące zainteresowanie promiennikami podczerwieni, na rynku znaleźć można różne modele urządzeń, pasujących do indywidualnych potrzeb klientów.

Co to są elektryczne promienniki podczerwieni

Promienniki ciepła to systemy grzewcze wykorzystywane zarówno w warunkach komercyjnych, jak i przemysłowych. Są również niezbędnym elementem wyposażenia domu, gdy zależy nam na ogrzaniu tarasu, basenu lub szybszym suszeniu ubrań.

Ogrzewanie za pomocą promieniowania podczerwonego to nic innego jak przekształcenie energii elektrycznej w promieniowanie elektromagnetyczne. Działanie promienników przypomina słońce, które dostarcza ciepło przedmiotom i osobom w zasięgu jego promieniowania, jednak nie ogrzewa temperatury powietrza. Co ważne, promienniki podczerwieni nie emitują szkodliwych substancji chemicznych. Do ich funkcjonowania niezbędna jest jedynie energia elektryczna. Zaletą tychże produktów jest możliwość dostosowania ich do własnych potrzeb, tak by zachować jak największy komfort cieplny.

Promiennik podczerwieni i jego właściwości

Promienniki podczerwieni to sposób na szybkie i efektywne ogrzewanie firmy, czy domu. Niezależnie od powierzchni pomieszczenia oraz indywidualnych potrzeb pracowników lub domowników, sterowanie promiennikami jest niezwykle proste. Tego typu panele emitują niewidzialne promienie bezpieczne dla naszego organizmu. Wpływają one przede wszystkim na temperaturę obiektów oraz powierzchni dostępnych w zasięgu emisji promienia. Z tego też powodu chętnie wykorzystuje się je do ogrzania miejsca pracy w dużych miejscach np. na hali lub szklarni, gdzie każdy pracownik ma swoje stanowisko.

Promienniki posiadają moc, którą należy dopasować do miejsca, w którym mają one stanąć.

Promiennik ciepła – jaką energię zużyjemy do ogrzewania tarasu

Jak niemal każde urządzenie, promienniki ciepła posiadają liczne wady i zalety. Możemy do nich zaliczyć łatwość montażu, czy brak możliwości ogrzania wody. Ze względu na specyfikę działania produktów jakimi są promienniki podczerwieni, decydując się na dany model, należy pod uwagę wziąć powierzchnię gdzie urządzenie ma ogrzewać, za pomocą swojej mocy, obiekty i osoby.

Wyznaczenie odpowiedniej strefy ułatwi dobór mocy promienników. Dla przykładu, warto zaznaczyć, że jeśli powierzchnia tarasu wynosi 50 mkw, wystarczy wybrać promienniki dogrzewające jedynie 10 mkw, ponieważ standardowe krzesło ze stołem zajmuje około 9m2 ciepła.

Promienniki podczerwieni – zalety

Promienniki ciepła wyróżnia przede wszystkim, na tle tradycyjnych metod grzewczych, łatwy i szybko montaż oraz natychmiastowe działanie. Promienniki cechuje również dobry wpływ na zdrowie oraz samopoczucie. Są one niezbędnym urządzeniem w walce z pleśnią i grzybem. Wyprodukowane z wytrzymałych materiałów, mogą być użytkowane bez długie lata. To gwarancja bezpiecznego ogrzania pomieszczenia.

Ogrzewanie podczerwienią – wady

Niestety promienniki ciepła posiadają również wady. Przede wszystkim koszty ich utrzymania zależne są od cen prądu, a to oznacza, że promienniki podczerwieni nie sprawdzą się w przypadku słabo ocieplonych budynków, gdzie ciepło będzie uciekać przez liczne szczeliny. Nie ogrzewają one również wody, a to oznacza, że niezbędne jest drugie źródło ogrzewania, takie jak pompa ciepła, czy fotowoltaika. 

Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.