Obce urządzenie w Twojej sieci Wi-Fi. W jaki sposób je wykryć i jak się go pozbyć?

Wiele osób niestety nie raz spotkało się z taką sytuacją. Skonfigurowaliśmy domową sieć Wi-Fi i myślimy, że jesteśmy bezpieczni, ale później niespodziewanie dostajemy alert z naszego routera: „W naszej sieci znajduje się nieznane urządzenie”. I wtedy pojawia się panika – czy ktoś ma dostęp do naszych danych?

Głowimy się wówczas, jak sprawdzić, czy w naszej sieci Wi-Fi nie ma obcych urządzeń. Skąd mamy wiedzieć, czy urządzenie jest łagodne czy złośliwe? Jak sprawdzić, czy to tylko sąsiad szukający dobrej oferty na Netflix, czy jakiś podejrzany haker, próbujący ukraść naszą tożsamość?

Jak wykryć nieznane urządzenie w sieci Wi-Fi?

Aby dowiedzieć się, ile osób korzysta z Wi-Fi, można wykorzystać kilka metod. Prezentujemy instrukcję krok po kroku, która pomoże to zweryfikować.

Ustawienia rutera

W celu wykrycia urządzeń należy przejść do ustawień routera i odczytać wskazane informacje.

  1. Wpisz w polu adresu przeglądarki adres IP routera. Najczęściej będzie to: 192.168.8.1. Jeśli nie, znajdziesz te informacje na pudełku od urządzenia.
  2. Zaloguj się do panelu administracyjnego. Zazwyczaj jest to możliwe po wprowadzeniu domyślnych ustawień fabrycznych – „admin” i „admin” lub „admin” i „hasło”.
  3. Po zalogowaniu wyświetli się interfejs routera. Może być on różny w zależności od modelu urządzenia. Najczęściej dane o sprzętach połączonych z siecią Wi-Fi można znaleźć w takich zakładkach jak „DHCP”, „Wi-Fi/DHCP”, „DHCP Client List”, „ARP”, „Podłączone urządzenia”, „Podłączone urządzenia Wi-Fi” czy „Podłączone urządzenia bezprzewodowe”. Jeśli nie możesz znaleźć takich funkcji, zajrzyj do instrukcji routera.
  4. Jeżeli znajdziesz nieznane urządzenia na liście, wtedy jak najszybciej skonfiguruj ruter. Zmień domyślne dane logowania, ustaw szyfrowanie WPA2, a także włącz funkcję filtrowania MAC. Możesz wtedy zablokować urządzenia łączące się z siecią, dodając obce adresy na czarną listę. Możesz także skorzystać z opcji zezwalania na połączenie jedynie urządzeniom o określonym adresie MAC.

Sprawdź na komputerze

Urządzenia łączące się z twoją siecią Wi-Fi możesz także wykryć za pomocą bezpłatnych programów pobranych z internetu. Popularne aplikacje działające na komputerach z systemem Windows to np. Wireless Network Watcher, Glass Wire czy Who Is On My WiFi.

  1. Pobierz i zainstaluj wybrany program.
  2. Połącz się z siecią Wi-Fi.
  3. Uruchom program i włącz funkcję skanowania sieci bezprzewodowej.
  4. Po chwili na ekranie powinna wyświetlić się lista wszystkich urządzeń, które obecnie łączą się z siecią Wi-Fi, a także dane dotyczące ich adresów MAC oraz IP.

Sprawdź na telefonie

Analogicznie sprawdza się urządzenia połączone z routerem za pomocą telefonu. W tym celu należy pobrać odpowiednią aplikację. Na urządzeniach z systemem Android może to być np. Fing, PingTools Network Utilities czy WiFi Inspector. Aplikacje do wykrywania nieautoryzowanych połączeń zwykle umożliwiają włączenie funkcji powiadomień dźwiękowych, informujących o każdorazowym połączeniu się z routerem nowego urządzenia.

Jak pozbyć się niechcianego gościa?

  • Zmień domyślne hasło – Wyedukowany haker zna domyślne adresy IP i hasła najpopularniejszych routerów dostępnych na rynku (albo sobie je wyszuka w Sieci), dlatego powinieneś je zmienić. Nie licz na szczęście – niektóre z routerów od dostawców usług internetowych mają umieszczony numer SSID oraz hasło na obudowie. Koniecznie i bezwarunkowo je zmień.
  • Włącz szyfrowanie WPA2 – Jest to najprostszy i najbardziej skuteczny krok. WPA2 to mechanizm uwierzytelniania i szyfrowania, który gwarantuje, że dostęp do sieci będą mogły uzyskać tylko osoby znające hasło do routera. Jeśli masz bezprzewodowy router, który nie obsługuje protokołu WPA2, radzę Ci go natychmiast zmienić. Protokół WEP, który jest starszym sposobem szyfrowania, jest przestarzały i mało skuteczny, jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa. Wiele routerów, które można otrzymać od dostawców usług internetowych, stosuje protokół WPA2 jako domyślny protokół szyfrujący. Można to włączyć w trakcie instalacji.
  • Włącz filtrowanie adresów MAC – Każde urządzenie, które jest podłączane do sieci Wi-Fi, ma swój identyfikator MAC, który można porównać do odcisku palca. Aby do Twojej sieci nie podłączali się nieznajomi, możesz wprowadzić do panelu administracyjnego routera adresy MAC tych urządzeń, których regularnie używasz. W ten sposób wszelkie urządzenia nieznajdujące się na liście dozwolonych nie będą mogły połączyć się z Twoją siecią.
  • Zmień SSID. Jeśli kupiłeś bezprzewodowy router, to prawdopodobnie jest on widoczny dla innych urządzeń pod nazwą domyślną – najczęściej jest nią nazwa producenta sprzętu. Warto ją zmienić podczas instalacji. W przypadku najbardziej popularnych dostawców routerów fabryczne hasła oraz adresy IP tych urządzeń są łatwo dostępne w sieci, więc każdy, kto będzie znał markę Twojego sprzętu, będzie mógł znaleźć odpowiednie hasło. I będzie Ci za to niedbalstwo wdzięczny.

_______________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: Gerd Altmann

Materiał źródłowy: netia.pl, plblog.kaspersky.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.