Na czym polega redakcja tekstu i czym się charakteryzuje

Redakcja tekstu jest jednym z końcowych etapów publikacji wybranej treści. Pozwala ona na pozbycie się błędów ortograficznych i merytorycznych, które mogą wpływać na całościowy odbiór tekstu. Z tego też powodu, niezależnie od tego jakiego typu tworzysz artykuły i jakiej tematyki dotyczą, koniec końców muszą one zostać poddane redakcji i korekcie.

Co istotne, redakcja tekstu i korekta tekstu nie są pojęciami bliskoznacznymi, ponieważ każde z tych działań dotyczy innych obszarów pracy nad daną treścią. Czy zatem możesz pominąć korektę tekstu na rzecz redakcji lub na odwrót? Czy jednorazowa redakcja tekstu może przynieść wymierny skutek? Jak powinna przebiegać dobra redakcja tekstu, by zarówno zachować spójność tekstu z pomysłami autora, jak i wprowadzić niezbędne zmiany dotyczące błędów, które mogą się w publikacji pojawić.

Postaw na redakcję tekstu – czego tak właściwie dotyczy

Jak podaje słownik języka polskiego PWN, za redagowanie (redakcję) uznaje się opracowanie tekstu nie tylko pod względem merytorycznym, ale również stylistycznym, co pozwala przygotować napisany tekst do publikacji. Redakcja tekstu w drugim znaczeniu odnosi się również do przejęcia odpowiedzialności za formę i treść danego artykułu.

Zatem przygotowanie tekstu do druku wymaga wielu złożonych zadań, które wzajemnie się uzupełniają. Dobrze przeprowadzoną redakcję językową należy również uzupełnić o:

  • poprawę błędów interpunkcyjnych, ortograficznych i merytorycznych,
  • sprawdzenie przytaczanych źródeł i prezentowanych wykresów,
  • przywołanie odpowiednich badań, cytatów oraz statystyk,
  • poprawną wymianę nazwisko
  • poprawność nazw własnych.

W trakcie redakcji tekstu sprawdzana jest również unikalność tekstu poprzez wprowadzenie kontroli antyplagiatowej. 

Czym zajmuje się redaktor merytoryczny i redaktor językowy

Osoba zajmująca się redakcją tekstu nazywana jest redaktorem. Do jego głównych zadań należy sprawdzenie, czy dany artykuł jest zgodny ze wstępnymi założeniami oraz celami oraz czy prezentuje odpowiedni poziom. Treści nadesłane przez autora tekstu są poddawane weryfikacji i niejednokrotnie ich ostateczna wersja różni się od pierwotnego założenia. Co ciekawe, redaktor uzupełnia brakujące elementy merytoryczne i poprawia niemal 90% wszystkich błędów zawartych w tekście. Jeśli chodzi o drobne literówki lub brakujące przecinki, zadanie to należy do korektora.

Błędy ortograficzne i stylistyczne mają wpływ na odbiór treści i dlatego też w trakcie redakcji, redaktor dogłębnie zapoznaje się z tekstem tak, by uczynić go jak najbardziej zrozumiałym dla odbiorców.

Obecnie teksty powstają przede wszystkim z myślą o użytkownikach internetowych. Z tego też powodu, umiejętności redaktora powinny dotyczyć także znajomości zasad SEO. SEO, czyli optymalizacja treści pod algorytmy wyszukiwarek internetowych opiera się nie tylko na poprawności i rzetelności tekstów, ale również na doborze odpowiednich fraz kluczowych, które umieszczać można w nagłówkach i śródtytułach. 

Dlaczego poddajemy tekst redakcji tekstu

Autor samodzielnie lub na zlecenie wydawnictwa może poddać dany tekst redakcji. Dzieje się tak z kilku powodów, do których przede wszystkim zaliczyć można poprawę błędów gramatycznych i językowych, ale nie tylko.

Redakcja tekstu ma również na celu:

  1. zbudować wizerunek marki (autora) – dzięki poprawnie napisanym treściom, odbiorcy budują zaufanie do marki, ufając że jest ona ekspertem w danej dziedzinie,
  2. wzrost ruchu i konwersji na danej stronie internetowe – dzięki profesjonalnym treściom, podpisanym przez specjalistów z dodatkowym przyciskiem „call – to – action” odbiorcy stają się niejako zobligowani do podjęcia działania i interakcji z daną podstroną,
  3. poprawę widoczności w naturalnych wynikach wyszukiwania – poprawnie zredagowany tekst wpłynie pozytywnie na jakość strony, a co za tym idzie – zwiększy się jej pozycja w wyszukiwarce Google. 

Redakcja tekstu to niezbędny element publikacji treści – zarówno w formie drukowanej, jak i umieszczonej na stronie www. Dzięki działaniu redaktora, możesz mieć pewność, że Twój artykuł będzie spójny z myślą przewodnią całego tekstu, a także nie będzie zawierać błędów mogących wpłynąć na odbiór użytkowników. Warto zlecać to zadanie specjalistom, którzy znają się na swoim zadaniu. 

Artykuł powstał przy współpracy z specjalistką od transkrypcji, redakcji i korekty – https://martakafar.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.