Czy każdy elektryk powinien uzyskać uprawnienia SEP?
Uprawnienia SEP to termin bezpośrednio związany z branżą elektryczną. Bardzo często w procesie rekrutacji na elektryka pojawia się pytanie o zdanie egzaminu. Jak mówi nam doświadczenie wielu elektryków, jest to często wymóg konieczny.
Termin ten to nic innego jak Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Organizacja ta zajmuje się tworzeniem kursów technicznych i oferuje wiele takich kursów, które może odbyć praktycznie każdy – wystarczy spełnić minimalne wymagania.
Czym są uprawnienia SEP?
To specjalne świadectwa kwalifikacyjne, uprawniające do pracy w zakresie eksploatacji lub dozoru instalacji, urządzeń elektrycznych. Świadectwa podzielone są na trzy podgrupy: G1 – kursy elektryczne; G2 – kursy energetyczne i G3 – kursy gazowe. Uprawnienia SEP gwarantują, że kandydat będzie mógł wykonywać zawód elektryka całkowicie legalnie. Aby je uzyskać, konieczne jest zaliczenie odpowiedniego kursu, a następnie zdanie egzaminu (część teoretyczna i praktyczna).
Świadectwo kwalifikacji w formie książeczki, jest ważne przez okres 5 lat.

Czy uprawnienia SEP są obowiązkowe?
Nie. Mimo to, każdy elektryk powinien ukończyć kurs SEP, by posiadać aktualne uprawnienia. Waga i znaczenie uprawnień SEP na dzisiejszym rynku pracy są bezsporne. Wiele firm poszukujących pracowników na stanowiska związane z elektryką oczekuje właśnie takich udokumentowanych umiejętności. Uprawnienia te są zarówno niezbędne do zatrudnienia, jak i przydatne w życiu codziennym. Rynek pracy dla elektryków jest ogromny, a osoby z uprawnieniami SEP mogą znaleźć pracę na przykład w firmach produkujących podzespoły elektroniczne czy w firmach motoryzacyjnych.
Dlaczego warto posiadać uprawnienia SEP?
Certyfikat SEP pozwala na wykonywanie precyzyjnie określonych prac elektrycznych w wielu dziedzinach elektrotechniki. Jest to dobra opcja, jeśli chcesz poszerzyć swoje kwalifikacje, a takie uprawnienia będą szansą na zajęcie konkretnego stanowiska lub uzyskanie awansu.
Ile kosztuje kurs i kto może się na niego zapisać?
Opłata za egzamin, którą wnosi się do komisji egzaminacyjnej, wynosi 10% minimalnego wynagrodzenia. W 2022 roku taka opłata wynosi 280 zł. Ceny szkoleń i kursów na uprawnienia elektryczne wahają się od 150 zł/osobę za 4-godzinne szkolenie do nawet 1000 zł za kurs trwający kilkadziesiąt godzin.
Zgodnie z wymogami, aby uzyskać certyfikat SEP, należy być osobą pełnoletnią i posiadać minimum podstawowe wykształcenie – to wszystko. Na szkolenie mogą zapisać się zarówno osoby indywidualne, jak i grupy pracowników z danej firmy.
_________________________________
Autor: Magdalena Chowaniec
Autor zdjęcia głównego: Michal Jarmoluk
Materiał źródłowy: grema.pl, muratorplus.pl, mojaprofesja.pl