Trwa szał na meble i przedmioty rodem z PRL-u. Kolekcjonerzy są w stanie zapłacić za nie sporo pieniędzy

Każdego dnia z mieszkań i opuszczonych domów opróżnia się coraz więcej rzeczy z PRL-u. Tymczasem mogą być one warte naprawdę sporo pieniędzy. Szaleństwo na meble i przedmioty z tego okresu trwa. Szukają ich właściciele muzeów i prywatni kolekcjonerzy. Na popularnych serwisach aukcyjnych, ceny niektórych z nich sięgają nawet kilku tysięcy złotych!

Najbardziej wartościowe przedmioty z PRL-u

Miłośnicy Polski poszukują na aukcjach różnego rodzaju ozdób – może to być świetna okazja do sprzedaży elementów dekoracyjnych swojego mieszkania, w tym zabytkowych mebli i innych przedmiotów. Ich zainteresowanie wzbudzają także różne urządzenia (takie jak gramofon i telefon stacjonarny), a także zabawki (na przykład żołnierzyki). Zawrotne sumy osiąga także porcelana oraz biżuteria i porcelana, która często zalega zapomniana w szafach i kredensach.

Poznaj ceny popularnych mebli z PRL-u

Miłośnicy nowoczesnego designu zaciekle przeglądają internetowe aukcje w poszukiwaniu oryginalnych mebli z czasów PRL-u, z których największą popularnością cieszą się:

  • Fotel Chierowskiego – produkowany był od lat 60. do lat 80, ceny sięgają nawet 1300 zł.
  • Stolik Jamnik – Meble nieodnowione, w średnim stanie, sprzedamy za mniej niż 100 zł. Natomiast te po renowacji kosztują nawet 450 zł.
  • Fotel Lisek – odnowiony mebel potrafi kosztować  nawet 1200 zł.

Które przedmioty są najbardziej chodliwe? Jaka jest ich cena?

Pralka Frania

Stare pralki Frania wciąż można spotkać na strychach Polaków, choć nie zawsze są używane. W dobie pralek automatycznych wielu z nas zapomniało o tych słynnych elektrycznych pralkach wirnikowych. Można je znaleźć na Allegro, gdzie ceny wahają się od 100 zł do nawet 565 zł. Stawka zależy od tego, w jakim stanie jest pralka i jak dawno temu została wycofana z użytku.

Pudełka po zapałkach

Kolekcjonowanie pudełek zapałek może wydawać się hobby dla dzieci, ale może być doskonałym sposobem na zarabianie pieniędzy. Na Allegro kolekcja ponad 240 pudełek zapałek z okresu PRL to inwestycja warta 1000 zł . Nawet jeśli Twoja kolekcja jest mniejsza, warto ją sprzedać.

Figurki Star Wars

Jeśli w dzieciństwie zbierałeś figurki Star Wars i starannie przechowywałeś je w zamkniętym pudełku, teraz możesz je otworzyć. Dziś są one warte prawdopodobnie sporo pieniędzy! Na Allegro znajdziesz różne stawki – wiele figurek można kupić za 800 zł, ale ich ceny eskalują do 2000 zł. Wszystko zależy od rodzaju i stanu przedmiotu. Nie da się jednak ukryć, że jest to prawdziwa gratka dla kolekcjonerów. Kto by pomyślał, że po 50 latach małe figurki bohaterów „Gwiezdnych wojen” będą warte tak wiele?

Komiks „Przygody pancernych i psa Szarika”

Komiks „Przygody pancernych i psa Szarika” na Allegro kosztuje nawet 1500 zł. To oryginalne wydanie harcerskie, pochodzące z lat 70.

Obrazki z gum do żucia

Jeśli kolekcjonowałeś zdjęcia gum do żucia, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Kolekcje warte 3 lub 4 tysiące złotych. Im więcej zdjęć macie, tym lepiej. Na portalach ogłoszeniowych można znaleźć między innymi zdjęcia z gum do żucia Donald, a także z gum ODRA.

Kasety VHS

Nie wyrzucaj swoich kaset VHS! Niektóre tytuły mogą być warte całkiem sporo. Za oryginalny film „Dirty Dancing” z 1995 roku zapłacimy blisko 200 złotych. W niektórych przypadkach jest to nawet ponad 7 tysięcy złotych.

Rzutnik

Możemy również wycenić działające projektory. Za sam sprzęt możemy zażądać około 400 złotych. Jeśli dodamy do niego zestaw kreskówek, cena może się łatwo podwoić.

Banknoty

Choć banknoty Polski z lat 90. nie są szczególnie atrakcyjne, niektóre z nich są warte całkiem sporo. Polecamy sprawdzić te z początku lat 90. o niskiej serii. Polski banknot o nominale 2 000 000 złotych z wizerunkiem Ignacego Jana Paderewskiego również jest dość cenny i może być wart nawet kilkaset złotych.

Gdzie sprzedawać rzeczy z PRL-u?

Internet tonie w przedmiotach z Polski. Wiele z nich możesz znaleźć na serwisach aukcyjnych. Zanim jednak zaczniesz wystawiać przedmiot, przejrzyj podobne ogłoszenia i zapoznaj się z historią oferowanego przedmiotu, aby nie zaniżać lub zawyżać jego ceny.

Pamiątki z czasów PRL można sprzedawać na różnych portalach aukcyjnych. Najpopularniejsze z nich to allegro, OLX oraz media społecznościowe.

________________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Źródło zdjęć: Allegro.pl

Materiał źródłowy: nowosci.com.pl, dziennikbaltycki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.