Tona węgla z PGG. Zobacz dla kogo!

Mieszkańcy województwa śląskiego, którzy mają trudności ze względu na stan zdrowia lub korzystający z pomocy społecznej, będą mogli za pośrednictwem swojej gminy kupić tonę węgla opałowego od PGG. Projekt, zainicjowany przez PGG i samorządy, skierowany jest do osób starszych, chorych i niepełnosprawnych.

Największy producent węgla w Polsce podpisał list intencyjny ze Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów (ŚZGiP), który zrzesza ponad 150 samorządów z województwa śląskiego. To jedna z największych samorządowych organizacji w kraju. Aby program ruszył, muszą zaangażować się w niego poszczególne samorządy.

„Dzięki współpracy z PGG planujemy zabezpieczyć potrzeby grzewcze wąskiej grupy mieszkańców z woj. śląskiego, która z uwagi na szczególnie trudne położenie życiowe takiego wsparcia potrzebuje. Mówimy o osobach, które nie są w stanie samodzielnie dokonać zakupu poprzez sklep internetowy” – wyjaśnił w środę starosta bieruńsko-lędziński, członek zarządu ŚZGiP Bernard Bednorz.

Od kiedy i gdzie będzie można kupić tonę węgla?

Wstępny projekt jest realizowany od drugiej połowy października. Ma on potrwać do końca tego roku. Nie jest wykluczona kontynuacja inicjatywy. Wstępnie oszacowano, że w tej formule do odbiorców trafi niespełna 10 tys. ton węgla opałowego dobrej jakości.

Dystrybucja węgla przez PGG za pośrednictwem kanałów internetowych wzbudziła negatywną reakcję wielu klientów. Uniemożliwia ona zakup opału np. osobom w podeszłym wieku, schorowanym, niekorzystającym z sieci. Dodatkowo zakup węgla w sklepie internetowym jest bardzo utrudniony – podczas każdej sesji sprzedażowej do sklepu loguje się nawet 140 tys. klientów, podczas gdy PGG sprzedaje tygodniowo ok. 50 tys. ton węgla opałowego.

„Mamy świadomość, że aby korzystać z e-sklepu potrzebny jest dostęp do Internetu, komputera. Chcemy, by potrzebujący mieszkańcy naszych miast – osoby z niepełnosprawnościami, starsze i samotne, nie zostały bez opału na zimę. Nasza spółka wychodzi naprzeciw ich potrzebom” – wyjaśnił prezes PGG Tomasz Rogala.

Do kogo będzie skierowane wsparcie?

Wsparcie w ramach pilotażu będzie skierowane do osób samotnych, korzystających ze stałej pomocy społecznej, w tym chorych lub niepełnosprawnych, które bez pomocy osób trzecich nie są w stanie zapewnić sobie dostępu do opału. Będą one mogły kupić tonę węgla opałowego po cenach obowiązujących w składzie ogólnym kopalń PGG.

PGG S.A. we współpracy ze Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów opracowała wytyczne dotyczące dostępu do węgla energetycznego produkowanego w jej zakładach. List intencyjny jest otwarty dla wszystkich gmin na terenie województwa śląskiego.

Inicjatorzy pilotażu wskazują, iż przedsięwzięcie z pewnością nie zaspokoi wszystkich potrzeb grzewczych w regionie. Podkreślają jednak, że inicjatywa jest praktyczną realizacją zasad sprawiedliwości społecznej i społecznej odpowiedzialności biznesu. Celem programu jest niesienie pomocy osobom słabszym w celu zabezpieczenia ich najbardziej elementarnych potrzeb.

______________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: Ben Scherjon, Pixabay

Materiał źródłowy: PAP.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.