Tania budowa domu – na czym warto, a na czym nie oszczędzać

Budowa domu to chyba największe przedsięwzięcie w naszym życiu. Wymaga odpowiedniego planowania i dobrej organizacji. Podczas tego procesu pojawia się wiele dylematów związanych z wyborem materiałów i technologii. Jednym z głównych pytań, jakie się pojawiają, jest to, na czym oszczędzać podczas budowy – a na czym nie. Odpowiedź na to pytanie może mieć kluczowe znaczenie dla kosztów eksploatacji domu w przyszłości.

Budowa domu – na czym można oszczędzić?

Działka budowlana

Kupno działki nie jest łatwe. Cena zakupu ziemi w mieście zawsze będzie droższa od podmiejskiej – co do tego po prostu nie ma wątpliwości. Jeśli chcesz zaoszczędzić na zakupie ziemi, to działka poza metropolią jest doskonałym pomysłem. Mieszkanie w takim miejscu ma naprawdę wiele zalet: czyste powietrze, bliskość terenów zielonych, cisza i spokój. Idealne warunki do odpoczynku po dniu spędzonym w zgiełku miejskiego życia, zatłoczonych ulic, przeszklonego biurowca.

Jeśli nie przeszkadzają Ci dojazdy do pracy i mniej rozwinięta infrastruktura drogowa, to mieszkanie w pobliżu miasta może okazać się strzałem w dziesiątkę. A dodatkowo za działkę budowlaną zapłacisz znacznie mniej, co oznacza oszczędności już na samym początku.

Projekt domu

To prosta zasada: gotowy projekt domu jest tańszy niż ten wykonany na zamówienie. W dodatku dokumentacja na budowę takich domów jest dostępna praktycznie od ręki. A jeśli masz działkę, która jest standardowa i chcesz zaoszczędzić na wyborze projektu (zarówno czas, jak i pieniądze), to dom prefabrykowany z Internetu będzie najlepszym rozwiązaniem.

/Obraz autorstwa Freepik


Wybierając projekt domu, warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie. Pozwoli to obniżyć koszty budowy nieruchomości, a być może nawet zwiększyć jej funkcjonalność. Są to: bryła budynku, wielkość domu, ilość pięter, piwnica oraz garaż.

Rodzaj konstrukcji domu
Lekka konstrukcja nieuchronnie oszczędza zasoby: budowa tego typu domu jest tańsza i szybsza niż przy użyciu tradycyjnego muru. Dlatego, jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, dlaczego nie rozważyć budowy domu opartego na lekkiej konstrukcji? Wybierając elementy prefabrykowane, zaoszczędzisz nie tylko środki finansowe, ale także sporo czasu. Szacuje się, że oszczędności mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy, więc stawka jest naprawdę wysoka. Zwłaszcza, że budowa domu w tańszej technologii wcale nie oznacza, że będzie on mniej solidny czy trwały

Na czym nie wolno oszczędzać przy budowie domu?

Pokrycie dachowe

Decyzja o wyborze odpowiedniego materiału na pokrycie dachu jest jedną z najważniejszych decyzji podczas budowy domu. Zapewnia on ochronę przed deszczem, śniegiem czy wiatrem, a jednocześnie gwarantuje długowieczność konstrukcji domu. Wybór pokrycia dachowego jest więc istotnym czynnikiem ekonomicznym i praktycznym.

Dobrze wykonane pokrycie dachowe przyczynia się do izolacji termicznej budynku, co pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i poprawia klimat w pomieszczeniach. Dlatego nie warto ograniczać kosztów związanych z ociepleniem pokrycia dachowego.

Szczelność okien i drzwi

Jakość okien, drzwi i innych elementów, które tworzą zewnętrzną powłokę Twojego domu, znacząco wpływa na jego ciepło i dźwiękoszczelność. Dlatego tak ważny jest wybór wysokiej jakości produktów, które przyczyniają się do zapewnienia komfortowych warunków życia w Twoim domu.

/Obraz autorstwa Freepik

Aby mieć pewność, że ograniczymy koszty ogrzewania w miesiącach zimowych, warto zainwestować w solidne i energooszczędne okna. Zwróć uwagę na ich współczynnik przenikania ciepła, który powinien być jak najniższy. Upewnij się, że Twoje drzwi zewnętrzne zapewnią Ci odpowiednią izolację akustyczną i poprawią również Twoje poczucie bezpieczeństwa.

Izolacja termiczna

Izolacja termiczna jest ważnym elementem efektywności energetycznej Twojego domu. Słaba jakość materiałów i wykonania będzie prowadzić do wysokich kosztów ogrzewania, a także dyskomfortu w pomieszczeniach. Warto zwrócić uwagę na izolację ścian i podłóg, aby zminimalizować straty ciepła.

_________________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: jcomp

Materiał źródłowy: budujemydom.pl, new-house.com.pl, extradom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.