Smart ogród. Sprawdź czym jest i jak z niego korzystać

Jest coraz cieplej, a już niedługo każdego ranka, budzić nas będzie śpiew ptaków z sąsiednich drzew. Oznacza to również, że jest to idealny czas na pracę w ogrodzie – zaczynamy wyrywać chwasty i pielić grządki, gdzieniegdzie widać jeszcze przebiśniegi, cebulice i piękne sasanki, nieśmiało wystające ponad powierzchnię ziemi. Znajdą się i fanatycy, którzy chcieliby widzieć swoje rośliny przez cały dzień i całą noc. Teraz jest to możliwe! Przedstawimy Wam kilka rozwiązań technologicznych – smart ogród, dzięki którym będziecie mogli obserwować swój ogród z każdego miejsca na Ziemi.

Jak rozpocząć przygodę ze Smart ogrodem?

Jeśli myślisz o zbudowaniu inteligentnego ogrodu, istnieje wiele nowoczesnych sposobów, aby zacząć! Spróbuj od zainstalowania tylko jednego inteligentnego systemu tam, gdzie jest on najbardziej potrzebny, a następnie stopniowo rozbudowywać go w miarę dostępności kolejnych urządzeń. Większość urządzeń działa bezprzewodowo, dzięki temu nie wymaga przebudowy całej instalacji.

Najlepszą opcją jest jednak zaprojektowanie od razu całej instalacji inteligentnego zarządzania, która obejmie zarówno Twój dom, jak i podwórko. W ten sposób będziesz mógł połączyć wszystkie urządzenia i upewnić się, że współpracują ze sobą w harmonii.

Inteligentne podlewanie

Zimą nie nawadniamy ogrodu, ale przez resztę roku już tak. Tu również pojawiły się nowe rozwiązania. Inteligentny system nawadniania jest precyzyjny, dobrze interpretuje warunki pogodowe, a do tego jest ekologiczny – na podstawie różnych wskaźników sam decyduje, czy już czas podlać ogród, a nie kieruje się narzuconym harmonogramem, który może nie mieć wiele wspólnego z rzeczywistością.

/Obraz: Karolina Grabowska

To kwestia znalezienia równowagi między podlewaniem tylko tyle, a nie za dużo. W ten sposób możemy oszczędzać wodę bez konieczności martwienia się o nią.

Oświetlenie

Oświetlenie jest ważne dla bezpieczeństwa domu, ale także dodaje wiele do jego piękna. Dobrze oświetlony ogród czy dom sprawia, że czujemy się komfortowo i bezpiecznie. Dlatego potrzebujemy lamp, które oświetlą bramę wjazdową, alejkę dojazdową, bramę garażową, schody i drzwi wejściowe oraz część wypoczynkową. Dzięki temu wszystko widzimy i czujemy się spokojnie, ale także dzięki odpowiedniemu oświetleniu możemy podnieść walory estetyczne ogrodu i domu.

Zamiast klasycznego systemu, sięgnijmy jednak po inteligentne oświetlenie zewnętrzne. Możemy wtedy zdalnie – najczęściej z poziomu smartfona – decydować, które lampy mają się włączyć, jak mocno mają świecić i jaki kolor światła emitować. Co więcej, możemy też zaprogramować światła tak, by włączały się np. gdy ktoś wchodzi na posesję lub otwiera bramę. Pomoże to również zmniejszyć rachunki za prąd: nie będziesz już musiał zostawiać wszystkich świateł włączonych na całą noc!

Kamery – miej oko na swój dom

Oświetlenie to nie wszystko. Jeśli chcesz mieć oko na to, co dzieje się w ogrodzie, zainwestuj w monitoring. Obraz z kamer możemy śledzić na ekranie naszego telefonu w czasie rzeczywistym, będąc w domu, w pracy lub w podróży. Możemy również kontrolować otwieranie i zamykanie bramy wjazdowej, a w przypadku wtargnięcia na posesję osób trzecich, automatycznie uruchomić alarm.

/Obraz: rawpixel.com

Kamery wyposażone są w czujniki podczerwieni, dzięki którym mogą działać nawet w nocy. Posiadają rozdzielczość 720p (1MP) – nawet z daleka wyraźnie widzimy szczegóły. Kamera posiada szerokokątny obiektyw o kącie widzenia 110 stopni w poziomie i 85 stopni w pionie, dzięki czemu obejmuje niemal wszystkie interesujące miejsca na Twojej posesji. Posiada również możliwość nagrywania filmów w jakości HD (720p) z prędkością 30 klatek na sekundę oraz wbudowane mikrofony do nagrywania dźwięku, a także do komunikacji z osobami przebywającymi poza domem – możemy z nimi rozmawiać przez telefon komórkowy za pośrednictwem aplikacji, która synchronizuje się z samą kamerą.

Luksusowy dodatek

Zimowe warunki pogodowe mogą być trudne. Szczególnie problematyczne są śliskie drogi i chodniki. Nieruchomości niekiedy położone są nie na idealnie prostym terenie, ale na zboczach. W takim przypadku system ogrzewania podjazdów szybko podnosi temperaturę gruntu na tyle, by lód i śnieg mogły się roztopić. Co więcej, system ten może być zintegrowany z czujnikami głębokiego L. Jeśli więc wychwycą one mróz, włączą się automatycznie. Jest to bardzo duże udogodnienie, ale też zdecydowanie większe bezpieczeństwo. Nie musimy się martwić, że samochód wpadnie w poślizg lub nie będziemy mogli wjechać do garażu.

System ten nie tylko zapewnia komfort w przypadku złej pogody, ale również pozwala nam zaoszczędzić na gazie, ponieważ nie musimy tak często korzystać z samochodu, gdy jazda pod górę nie jest już problemem (a przynajmniej znacznie mniejszym).

_______________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: pvproductions

Materiał źródłowy: glamourlife.pl, muratordom.pl, techno-sernior.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.