Policja rozpoczyna walkę z pijanymi kierowcami. Zakupiono nowe urządzenia za 16,5 tyś. zł!

Policja z Zambrowa otrzymała nowe narzędzie do walki z pijanymi kierowcami: alkomat, który na miejscu może sprawdzić stan trzeźwości kierowcy. Sprzęt ten jest dość drogi, ale warto: jazda pod wpływem alkoholu jest jedną z najczęstszych przyczyn obrażeń i śmierci na drogach całego świata.

Specjalistyczny alkomat

Policjanci w Zambrowie będą mogli teraz badać trzeźwość kierowców na miejscu zdarzenia, dzięki nowemu specjalistycznemu alkomatowi.

„Zakup tego urządzenia był możliwy dzięki dofinansowaniu przez samorząd powiatu zambrowskiego” – podkreślili policjanci. Zaznaczyli też, że jest to duże usprawnienie ich pracy: „Kierowcy, którzy zdecydowali się wsiąść do samochodu po spożyciu alkoholu, nadal stanowią zagrożenie dla innych użytkowników dróg”.

Zambrowska policja na co dzień korzysta z urządzeń AlcoBlow. Badanie takim alkomatem nie może być wykorzystane jako dowód w sprawie, ale działa szybko i nie wymaga dmuchania w ustnik. Jeśli jednak wykaże, że kierowca jest pod wpływem alkoholu, to musi już dmuchać w tradycyjny alkomat. Dopiero na tej podstawie może zostać ukarany.

Z danych policji za 2021 rok wynika, że podczas kontroli wykryto 101 892 osoby prowadzące samochód pod wpływem alkoholu – 2 951 przypadków więcej niż w 2020 roku. Jednocześnie policja wykonała w tym okresie ponad 8,2 mln badań – w porównaniu do niecałych 6,7 mln w 2020 r.

/Obraz Miguel Ángel Ramón z Pixabay

Policja odpowiada – kiedy prowadzeni samochodu w stanie nietrzeźwości jest wykroczeniem a kiedy przestępstwem?

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu (DUI) może być uznane za wykroczenie lub przestępstwo. O tym pierwszym mówimy, gdy stężenie alkoholu w organizmie kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila. Kierowca, który dopuści się takiego czynu musi liczyć się m.in. z zakazem prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Przestępstwo natomiast popełnia kierowca, który ma ponad 0,5 promila alkoholu podczas prowadzenia pojazdu. Polskie prawo przewiduje za taki czyn m.in. zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat. W obu przypadkach kierowcy naliczane jest również 15 punktów karnych.

Ilość alkoholu w organizmie wpływa na zdolność do bezpiecznego i legalnego prowadzenia pojazdu. Jeśli więc pijesz alkohol przed jazdą, ważne jest, abyś wiedział, ile to za dużo, abyś mógł bezpiecznie prowadzić pojazd – i co się stanie, jeśli będziesz prowadził po spożyciu zbyt dużej ilości!

Co grozi za jazdę po alkoholu?

Część zmian w prawie już funkcjonuje. Kierowcy po użyciu alkoholu, mogą spodziewać się mandatu nie mniejszego niż 2500 zł. Jednak sąd może nałożyć na nich grzywnę o wysokości nawet 30 tys. zł. Wcześniej widełki dla takich osób wynosiły od 50 zł do 5000 zł. Dodatkową karą pozostaje niezmiennie zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Na razie kary za jazdę w stanie nietrzeźwości pozostają bez zmian. Kierowcą grozi za taki czyn do 2 lat pozbawienia wolności, sankcja na rzecz Funduszu Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości minimum 5000 zł, grzywna zależna od dochodów sprawcy (od 10 do 540 stawek dziennych) oraz zakaz prowadzenia pojazdów na co najmniej 3 lata.

Nowy przepis ma mówić, że nietrzeźwy kierowca, który będzie miał nie mniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi, straci samochód, niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy. Policja tymczasowo zajmie jego auto na okres do siedmiu dni, następnie prokurator orzeknie zabezpieczenie tego mienia, a sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek pojazdu.

__________________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: piotrpiotrwojcicki

Materiał źródłowy: autokult.pl, motoryzacja.interia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.