Kolejne podwyżki biletów kolejowych. „PKP Intercity dostosowuje ceny do aktualnej sytuacji na rynku”

Ogłoszono aktualizację cennika biletów PKP Intercity. Od 11 stycznia 2023 roku ceny biletów na wszystkie typy pociągów wzrosły. Na pociągi Pendolino średnio o 17,8 procent, na pociągi EIC o 17,4 procent, a najmniej na pociągi TLK/IC – o 11,8 procent. Rząd oczekuje od PKP działań organizacyjnych, które przełożą się na lepsze ceny biletów kolejowych. Czy mimo wszystko podwyżki cen biletów PKP zostaną cofnięte? Premier Mateusz Morawiecki wypowiedział się w tej sprawie jednoznacznie.

Z czego wynikają podwyżki biletów kolejowych PKP?

Podwyżka wynika z podwyższonych taryf za energię elektryczną, które pojawiły się teraz w cennikach dostawców przewoźnika. Jak czytamy w komunikacie:

„PKP Intercity dostosowuje ceny biletów do aktualnej sytuacji na rynku – rosnących kosztów działalności, wynikających przede wszystkim z wyższych cen energii elektrycznej oraz do oferty cenowej konkurencji. Zmieniony cennik zacznie obowiązywać od 11 stycznia 2023 roku”

Przewoźnik informuje również, że w porównaniu do stycznia ubiegłego roku, cena energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii wzrosła aż o 62,18 %.  Czynnik ten przełoży się znacząco na wzrost prognozowanych opłat za energię czynną w 2023 roku. Konsekwencją tych działań jest wzrost kosztów usług świadczonych przez PKP Intercity.  

Na wielu trasach bardziej opłaca się samochód niż pociąg

Te podwyżki denerwują pasażerów. Na wielu trasach bardziej opłaca się wziąć samochód – zwłaszcza, gdy w tym samym czasie podróżują co najmniej dwie osoby. Zniżki są naliczane na różnych kursach. Natomiast jeśli się taką zniżkę pominie, to za bilet normalny z Warszawy do Krakowa w pociągu Intercity zapłacimy aż 67 zł, a do Gdańska aż 79 zł.

PKP. Czy podwyżki cen biletów kolejowych będą cofnięte?

Ministerstwo Finansów zapewniło, że pracuje nad rozwiązaniami, które mogłyby obniżyć ceny biletów kolejowych.

„Analizujemy różne scenariusze wsparcia zarówno o charakterze podatkowym jak i poza podatkowym „– czytamy w komunikacie, którego treść podaje Radio Zet.

W tej sprawie na konferencji prasowej,  jednoznacznie wypowiedział się także premier Mateusz Morawiecki:

„Na pewno nie pozostaną na poziomie, na którym są dzisiaj, w najbliższych dniach będę rozmawiał z kierownictwem Ministerstwa Infrastruktury”

Premier zaznaczył, że obecnie znajdujemy się w okresie wysokiej inflacji. Mimo tego nie chce, aby komunikacja kolejowa, dołożyła swoją cegiełkę do tej inflacji. Dodał także, że będzie domagał się od Ministerstwa Infrastruktury zdecydowanych działań oszczędnościowych we wszystkich spółkach PKP, aby doprowadzić do jak najniższych cen biletów dla podróżujących.

________________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęć: Luda Kot

Materiał źródłowy: intercity.pl, biznes.wprost.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.