Pasy bezpieczeństwa w samochodzie. Czy każdy musi z nich korzystać?

Jadąc autem pewnie nie raz zdarzyło ci się zastanawiać nad sensem pasów bezpieczeństwa. Oczywiście każdy jest w stanie zauważyć ich podstawową funkcję ratowania życia. Czy jednak istnieją okoliczności w jakich pasy nie są koniecznością, a wręcz mogą zagrażać naszemu życiu?

Czy pasy są konieczne podczas jazdy?

Statystyki podają, że liczba zgonów w wyniku wypadków samochodowych na polskich drogach rośnie z roku na rok. W 2021 roku liczba zgonów wyniosła 2245 osób, a w 2022 roku – 1883 osoby. Może to oznaczać, że podjęte działania przynoszą coraz to lepsze efekty. W celu poprawy bezpieczeństwa na drogach wdrażanych jest wiele działań. Ich kluczowym punktem jest zmniejszenie się liczby wypadków śmiertelnych. Czasami jednak największym zagrożeniem możemy być my sami i osoby z naszego otoczenia. Potwierdza to wciąż niestety istniejący problem jazdy w stanie nietrzeźwym, czy unikania zapinania pasów bezpieczeństwa.

Zapinanie pasów bezpieczeństwa może uratować życie. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu musieliśmy po prostu ufać takiemu stanowisku. Dziś jednak można zapoznać się z publikowanymi w sieci dokładnymi testami zderzeniowymi, które pokazują, jak duże obrażenia odnoszą kierowcy i pasażerowie z pasami i bez pasów. Różnice są dramatyczne: według badań zapięcie pasów podczas wypadku zmniejsza ryzyko śmierci nawet o połowę!

Wychodząc z założenia, że najważniejsza jest ochrona życia – własnego i innych uczestników ruchu drogowego – w Polsce (jak i w większości krajów Unii Europejskiej) istnieje obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa. Nakaz ten jest powszechny i obowiązkowy, jednak ustawodawca przewidział pewne wyjątki.

Obowiązek zapinania pasów – kto jest z niego zwolniony?

Kodeks drogowy w swoich zapiskach przedstawia spis osób zwolnionych z obowiązkowego zapinania pasów podczas poruszania się pojazdem samochodowym:

 • Osoba posiadająca zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa,
 • Kobieta w widocznej ciąży,
 • Kierujący taksówką, który przewozi pasażera,
 • Instruktor (egzaminator) podczas szkolenia lub egzaminowania,
 • Pracownik służb (np. policjant, funkcjonariusz ABW), który przewozi osobę (osoby) zatrzymaną,
 • Funkcjonariusz Służby Ochrony Państwa i żołnierz Żandarmerii Wojskowej podczas wykonywania czynności służbowych,
 • Zespół medyczny, gdy udziela pomocy medycznej,
 • Konwojent podczas przewożenia wartości pieniężnych,
 • Osoba chora lub niepełnosprawna przewożona na noszach lub w wózku inwalidzkim,
 • Dziecko w wieku poniżej 3 lat, które jest przewożone pojazdem kategorii M2 lub M3,
 • Dziecko w wieku do 4 lat, które korzysta ze środków publicznego transportu zbiorowego autobusowego w komunikacji zwykłej i przyspieszonej na podstawie biletów jednorazowych.

Mandaty

Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa jest sankcjonowany, co oznacza, że za niezapięcie pasów przewidziane są odpowiednie środki dyscyplinarne. W tym przypadku wypisywany jest mandat w wysokości 100 złotych oraz przyznawane są 2 punkty karne. Najczęściej do ujawnienia niezapiętych pasów dochodzi podczas rutynowych kontroli związanych m.in. z przeciwdziałaniem nietrzeźwości na drogach. Warto jednak pamiętać, że policjant może zatrzymać pojazd po stwierdzeniu niezapięcia pasów przez kierowcę i/lub pasażerów.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy osoba przewożona jest w pojeździe bez pasów bezpieczeństwa. Wówczas odpowiedzialność ponosi zarówno pasażer, jak i kierowca. Pasażer otrzyma mandat w wysokości 100 zł, a kierowca „za przewożenie pasażerów bez zapiętych pasów bezpieczeństwa” otrzyma mandat w wysokości 100 zł i 5 punktów karnych. Jeśli natomiast kierowca również nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa, to ostatecznie na jego konto wpłynie aż 7 punktów karnych (przy założeniu, że przewozi jednego pasażera bez pasów), a łączna kara finansowa wyniesie 200 złotych. Chociaż to bezpieczeństwo i życie własne oraz podróżujących jest najistotniejsze, przy podejmowaniu decyzji o zapięciu pasów bezpieczeństwa warto rozważyć ewentualne kary!

_______________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: rawpixel.com

Materiał źródłowy: mtu24.pl, compero.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.