Nowy szlak górski w Beskidach. Kiedy i gdzie powstanie?

Jak wiadomo, Beskidy słyną z pięknych szlaków i widoków na nich. Wybierając więc góry jako miejsce na wakacje, przede wszystkim dążymy za wszelką cenę do zdobycia najpiękniejszych szczytów górskich. Do nich prowadzą widowiskowe szlaki. Są takie, które są nieco bardziej wymagające, takie, które są niezwykle trudne, ale też takie, które bez problemu pokonają nawet dzieci. Szlaków do wyboru jest mnóstwo, a kolejny już niedługo. Wiemy już, kiedy i gdzie powstanie zupełnie nowy szlak górski w Beskidach.

The Loop

Beskidy to wspaniałe miejsce do zwiedzania, z wieloma pięknymi szczytami i atrakcjami turystycznymi. A teraz będzie jeszcze lepiej: 8 lutego 2023 roku w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia wyjątkowego szlaku górskiego o nazwie The Loop – czyli Pętla!

Wyznaczona trasa ma mieć aż 250 kilometrów i jej pokonanie powinno zająć dwa tygodnie. Dlatego dobrą opcją będzie wybranie ulubionej kategorii noclegu i zaplanowanie wolnego czasu tak, aby pokonać ten szlak w całości.

Będzie on o tyle wyjątkowy, że będzie prowadził przez te najbardziej popularne szczyty górskie w Beskidach. Rozciągać się będzie przez Szyndzielnię, Klimczok, Błatnią, Brenną, Równicę, Czantorię Wielką, Stożka, Przełęcz Kubalonka, Baranią Górę, Węgierską Górkę, obok Stacji Abrahama i Słowianki, przez Rysiankę, Halę Miziową i Pilsko, później na Markowe Szczawiny i stację na Jaworzynie, pętlą wokół Babiej Góry, do Zawoi i przez Jałowiec do Chaty Adamów, przez Park Etnograficzny w Ślemieniu, Chatkę Gibasówkę, przez Beskid Mały do Międzybrodzia i na Górę Żar, Rogacz, Magurkę, Kozią Górę i znów na Szyndzielnię.

Obraz autorstwa Oleksandr Ryzhkov na Freepik

Wielkie otwarcie

Szlak Pętli, nowy szlak turystyczny, który zadebiutuje w maju 2023 roku w Bielsku-Białej, powstaje z inicjatywy urzędu miasta i we współpracy z lokalnymi organizacjami turystycznymi. Dokładna data otwarcia szlaku to 27 maja 2023 roku.

Turyści, którym uda się przejść pętlę w całości, otrzymają specjalną odznakę. W przedsięwzięciu wezmą udział również schroniska górskie, a także samorządy, stowarzyszenia, instytucje kultury i firmy turystyczne znajdujące się na trasie The Loop.

Pomysłodawcą szlaku jest przedsiębiorca Mateusz Zmyślony, który odpowiada za strategię promocyjną Bielska-Białej i już w październiku przeszedł go testowo. Nowy szlak górski ma też swoje logo: widnieje na nim jego nazwa wpisana w okrąg ze znakiem nieskończoności zastępującym litery o, bo oznacza to nie tylko, że jest to pętla, ale także, że można ją przemierzać w nieskończoność.

Jak podkreśla bielski ratusz, powstająca inicjatywa ma pomóc w promocji regionu. Miasto liczy na to, że turyści chętnie będą korzystać z dobrze rozwiniętej tu bazy noclegowej

Międzynarodowa oferta

Twórcy trasy mają nadzieję, że The Loop nawiąże do sukcesu takich produktów jak Szlak Orlich Gniazd, Dolina Pałaców i Ogrodów czy górskie GR20 lub Alta Via 1, które cieszą się ogromnym światowym zainteresowaniem. Oprócz wykorzystania walorów Beskidów, The Loop ma pomagać w zachowaniu dziedzictwa kulturowego i krajobrazowego.

Szlak powstaje z inicjatywy miasta Bielska-Białej we współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną Beskidy i PTTK, a w jego współtworzeniu udział biorą leżące na trasie schroniska górskie, władze regionów, instytucje kultury, organizacje turystyczne, samorządy, stowarzyszenia, firmy z branży turystycznej i wszyscy zainteresowani – po prostu miłośnicy gór.

Obraz główny autorstwa standret na Freepik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.