Nowoczesny sposób ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej. Instalacja pompy ciepła

Najprościej mówiąc, pompa ciepła to urządzenie, które przenosi ciepło z jednego obszaru do drugiego. Działa ona dzięki wykorzystaniu czynnika chłodniczego, który paruje w niższych temperaturach i skrapla się w wyższych (odwrotnie niż działają lodówki).

Pompy ciepła są najczęściej stosowane w budynkach mieszkalnych i komercyjnych do zapewnienia ogrzewania i chłodzenia. Mogą być również wykorzystywane do dostarczania ciepłej wody użytkowej.

Jak działają pompy ciepła? Ogrzewanie pompą ciepła

Można powiedzieć, że pompa ciepła to rodzaj klimatyzatora, który jest w stanie przenosić ciepło z jednego miejsca do drugiego. Pompy ciepła są w stanie zapewnić ogrzewanie w zimnych porach roku. Pompa ciepła przenosi ciepło z powietrza zewnętrznego i przekazuje je do wewnątrz. Odbywa się to za pomocą czynnika chłodniczego, który jest cieczą, która została sprężona do pary.

Zasada działania pompy ciepła jest bardzo prosta. Opiera się na fakcie, że w gazie jest mniejsze ciśnienie niż w jego ciekłej postaci, więc jeśli sprężymy gaz, a następnie go uwolnimy, rozpręży się on i ochłodzi. Oznacza to, że po sprężeniu do stanu ciekłego, czynnik chłodniczy może być stosowany jako wydajny czynnik chłodzący w urządzeniach klimatyzacyjnych. Aby jednak uzyskać ciepło z powietrza zewnętrznego, czynnik chłodniczy musi zostać ponownie rozprężony (poprzez przepuszczenie go przez wężownice), jak również schłodzony. Zasada działania pompy ciepła nie jest więc szczególnie skomplikowana.

Pompy ciepła powietrze-woda – najpopularniejszy typ pomp ciepła

Pompa ciepła powietrze-woda to rodzaj pompy ciepła, która wykorzystuje powietrze zewnętrzne jako źródło energii. Pompy te wykorzystują również wodę do przechowywania ciepła. Pompy ciepła powietrze-woda mogą być używane zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania.

Pompy ciepła powietrze-woda są bardzo wydajne. Jest to świetne rozwiązanie szczególnie dla osób, które mieszkają w klimacie, gdzie robi się bardzo zimno w miesiącach zimowych, ale może być również bardzo gorąco w miesiącach letnich. Na przykład, jeśli mieszkamy w obszarze, w którym występują ekstremalnie niskie temperatury w styczniu, ale gorące temperatury w lipcu, to pompa ciepła powietrze-woda jest dla nas idealnym rozwiązaniem, ponieważ zapewni zarówno ogrzewanie i chłodzenie – wedle potrzeb. Pompa ciepła powietrze-woda jest też prosta do zainstalowania. Montaż pompy ciepła tego rodzaju nie wymaga skomplikowanych operacji, sprawna ekipa poradzi sobie z tym zadaniem błyskawicznie.

Warto wiedzieć, że instalacja pompy ciepła powietrze-woda nie wymaga przeprowadzania odwiertów czy innych prac ziemnych na działce. Nie ma znaczenia też typ gleby ani ukształtowanie terenu. Dlatego właśnie wiele osób decyduje się na montaż pompy ciepła tego typu.

Bezgrzałkowe pompy ciepła – co to za urządzenia?

Nie wszyscy wiedzą, że istnieją także bezgrzałkowe pompy ciepła. Efektywność pompy ciepła tego rodzaju jest bardzo wysoka – urządzenia te umożliwiają ogrzewanie budynków i wody użytkowej a zarazem mogą wpłynąć na obniżenie rachunków za energię elektryczną.

Jedną z najbardziej energochłonnych części pomp ciepła jest grzałka. Instalowana jest ona w pompach po to, by poprawić ich wydajność. Jednak każdorazowe uruchomienie grzałki oznacza pobór dużych ilości energii elektrycznej, co przy wysokiej częstotliwości działania bezpośrednio przekłada się na wzrost rachunków za prąd. Bezgrzałkowe pompy ciepła to nieco droższa przy zakupie, ale tańsza w eksploatacji alternatywa. Pompa ciepła nie potrzebuje grzałki, żeby działać wydajnie, ponieważ sama, poprzez swoje działanie, zapewnia sobie zapotrzebowanie energetyczne. Więc jeśli chodzi o eksploatację i koszty, inwestycja w tego rodzaju system na pewno szybko się zwróci. 

Każdy, kto rozważa zmianę swojego systemu grzewczego lub szuka sposobu na ograniczenie emisji zanieczyszczeń, powinien rozważyć zainstalowanie bezgrzałkowej pompy ciepła. To rozwiązanie, które pozwoli cieszyć się komfortowym i ekologicznym ogrzewaniem, a jednocześnie zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą https://pompyciepladragon.pl/ oferującą sprzedaż i montaż pomp ciepła nowej generacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.