Małpia ospa w Polsce. Potwierdzono 173 przypadki!

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, w Polsce wykryto 173 przypadki ospy małpiej w okresie od 15.06 – 15.09.2022 r.

Instytucje publiczne prowadzą nadzór nad chorobami zakaźnymi i monitoring sytuacji epidemiologicznej w kraju. Wydane zostały zalecenia dla pracowników sektora ochrony zdrowia dotyczące zapobiegania transmisji w podmiotach świadczących usługi zdrowotne. Aktualnie WHO nie rekomenduje wprowadzenia ograniczeń w podróżowaniu.

Wirus wywołujący małpią ospę istnieje od dawna. Po raz pierwszy został odkryty w 1958 roku. To wirus, którym można zarazić się od zakażonych małp lub gryzoni afrykańskich. We wcześniejszych latach ospa małpia powodowała zakażenia u ludzi tylko w krajach afrykańskich, gdzie afrykańskie gryzonie były nosicielami wirusa MPXV. Poza Afryką śledzono pojedyncze przypadki, które nie stanowiły źródła ognisk choroby. Obecnie przypadki małpiej ospy w postaci ognisk obejmujących kilkadziesiąt osób pojawiły się m.in. w: Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii.

Małpia ospa – objawy

Człowiek wirusem małpiej ospy może się zarazić od chorych zwierząt lub ludzi. W przypadku zwierząt do zakażenia dochodzi w wyniku fizycznego kontaktu z wydzielinami lub płynami ustrojowymi – takimi jak krew, bądź ślina. Aktualnie w Europie ospa nie przenosi się drogą zwierzęcą.

Między ludźmi wirus małpiej ospy przenosi się drogą kropelkową, w wyniku bezpośredniego kontaktu ze skórą chorego oraz podczas kontaktów intymnych. Przebywanie w tym samym pomieszczeniu, a w szczególności używanie tych samych przedmiotów, które mają kontakt z ustami lub ze skórą również może prowadzić do zakażenia.

Nie ma jednoznacznych danych na temat tego, jak długo chora osoba zaraża. Nie jest też pewne, czy osoby przechodzące małpią ospę bezobjawowo stanowią zagrożenie dla innych. Natomiast pewne jest, że najszybciej można zarazić się od osób, u których występują zmiany skórne. Dlatego dopóki zmiany całkowicie nie znikną, a skóra się nie zagoi, osoby chore powinny pozostać na kwarantannie.

Od momentu zakażenia wirusem, aż do pojawienia się pierwszych objawów zwykle mija od 7 do 14 dni. W niektórych przypadkach pierwsze symptomy choroby mogą się pojawić nawet po 21 dniach. Na początku objawy są nie jednoznaczne, co oznacza, że mogą wystąpić również w przypadku innych chorób. Należą do nich: gorączka, ból głowy, mięśni, pleców, ogólne osłabienie i spadek energii. Dochodzi też do miejscowego powiększenia węzłów chłonnych, co odróżnia małpią ospę od ospy wietrznej.

/Obraz autorstwa stefamerpik na Freepik

Pierwsze objawy małpiej ospy:

  • wysoka gorączka
  • bóle głowy
  • bóle mięśni
  • bóle pleców
  • ogólne osłabienie organizmu i spadek energii
  • powiększenie węzłów chłonnych.

Po około 1-3 dniach do objawów dochodzi wysypka. Na początku zmiany skórne są płaskie, przypominają „zwykłe” plamy na skórze. Następnie wypełniają się płynem i powstają pęcherze. Z czasem zmiany wysychają i odpadają, a pod spodem tworzy się nowa warstwa skóry. Wysypka zaczyna się od pojawienia w okolicach twarzy, jamy ustnej, po czym rozprzestrzenia się na całe ciało, pojawiając się również na wnętrzach dłoni, podeszwach stóp, pachwinach, okolicach intymnych, oczu, ust i gardła. Zmiany skórne w ciężkich przypadkach mogą objawiać się również na skórze głowy, pod włosami. Małpia ospa zostawia po sobie blizny. Do objawów pojawiających się dodatkowo po kilku dniach zaliczamy:

  • wysypka w postaci plamistych wykwitów, z czasem zmieniających się w pęcherze wypełnione płynem
  • bóle gardła
  • kaszel

Choroba trwa zazwyczaj od 2 do 4 tygodni.

Leczenie i zapobieganie zakażeniom

Obecnie nie ma celowanego leczenia. Stosuje się leczenie objawowe, aktualnie dostępnymi środkami zaradczymi w razie potrzeby – zewnętrznie odkażające, przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, przeciwświądowe. Osobami narażonymi na zakażenie w szczególności jest personel ochrony zdrowia w kontakcie z chorymi pacjentami oraz osoby z obniżoną odpornością.

Zalecane jest unikanie kontaktów z osobą chorą, wczesne rozpoznanie, izolacja – w tym szpitalna, osób podejrzanych o zakażenie i chorych. Wymagane jest zastosowanie w kontakcie z osobą chorą środków ochrony osobistej.

/Obraz autorstwa Freepik

Szczepienia przeciw ospie małpiej w Polsce są wykonywane szczepionką przed-ekspozycyjnie i po-ekspozycyjnie w grupie osób narażonych, tj. u osób z bliskiego kontaktu, personelu medycznego i laboratorium.

Szczepienia są dobrowolne, a decyzja o szczepieniu podejmowana jest indywidualnie po ocenie korzyści i ryzyka, uwzględniając rodzaj kontaktu i czas jaki upłynął od ekspozycji, wiek oraz dane z wywiadu dotyczące statusu immunologicznego i czynników zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu ospy małpiej.

Czym różni się małpia ospa od covid – 19?

Jeśli jesteś ciekawy, jaka różnica występuje między ospą małpią, a COVID-19, to znalazłeś dobre miejsce.

Obie choroby są zaraźliwe, a człowiek zaraża się poprzez kontakt kropelkowy z chorymi. Jednak w przypadku COVID-19, może to być mniej intensywny kontakt. Wirus ospy małpiej jest, trudniejszy do przeniesienia niż koronawirus. Wymaga wręcz bardzo intymnej bliskości, aby zarazić drugą osobę.

Na pierwszy rzut oka obu schorzeniom może towarzyszyć osłabienie, gorączka, ból głowy, bóle mięśni. Bardzo charakterystyczna jest jednak wysypka, która pojawia się na ciele przy ospie. Z kolei COVID-19 w wielu przypadkach sprawia, że osoba zakażona SARS-CoV-2 traci zmysł węchu i smaku. Są to typowe objawy tego schorzenia.

__________________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: Alexandra_Koch, Pixabay
Materiał źródłowy: medonet.pl, gov.pl, upacjenta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.