Kołowrotki karpiowe – solidny sprzęt dla wędkarzy. Co warto wiedzieć o łowieniu karpi?

Wędkarstwo karpiowe to sport, który może uprawiać każdy. Jest to świetny sposób na relaks i odprężenie, zwłaszcza dla osób, które mieszkają w pobliżu jeziora lub stawu. Najlepszą rzeczą w wędkarstwie karpiowym jest to, że jest ono niezwykle łatwe do nauczenia. Każdy może to zrobić, nawet jeśli nigdy wcześniej nie próbował. Warto jednak dobrze się przygotować, żeby zwiększyć swoje szanse i skuteczność w walce z tym gatunkiem ryby. Warto potrenować, ale także naszykować odpowiednie przynęt. Wypadałoby też wyposażyć się w solidny karpiowy kołowrotek.

Od czego zacząć przygotowania do połowu karpi? Dobry kołowrotek karpiowy to podstawa

Najlepszym miejscem do rozpoczęcia jest zaopatrzenie się w sprzęt i nauczenie się podstaw łowienia karpi. Może się to wydawać trudne, ale kiedy będzie to już opanowane, aspirujący wędkarz znajdzie się na dobrej drodze do złowienia swojego pierwszego dużego karpia!

Istnieje wiele różnych rodzajów sprzętu dostępnych do połowu karpi: wędki, kołowrotki karpiowe, żyłki, haczyki i przynęty. Istnieje również wiele różnych rodzajów przynęt – od kukurydzy do kulek z chleba! Jeśli wędkarz sobie życzy, może użyć też żywej przynęty, np. robaków lub larw.

Kiedy już zostanie wybrany rodzaj przynęty, czas na trochę praktyki! Należy wówczas udać się na brzeg lokalnego jeziora lub rzeki i przetestować w praktyce zdobytą wiedzę. Ważny jest na tym etapie wspomniany wcześniej odpowiedni sprzęt. Szczególnie istotnym elementem wyposażenia jest kołowrotek karpiowy. Wędkarz wyposażony w odpowiedni kołowrotek, znacząco zwiększa swoje szanse na złowienie pięknego okazu karpia. Z pomocą właściwego sprzętu, łowienie jest znacznie prostsze i bardziej efektywne.

Rodzaje kołowrotków karpiowych – kołowrotki karpiowe z tylnym hamulcem czy z hamulcem przednim?

Kupując kołowrotek karpiowy, warto sprawdzić, jaki typ hamulca posiada konkretny model. Główną różnicą pomiędzy kołowrotkami z przednim i tylnym hamulcem jest miejsce, w którym znajduje się mechanizm oporu. Kołowrotek z przednim hamulcem ma swój główny system oporu przed szpulą, natomiast kołowrotek z hamulcem tylnym ma go za szpulą. Dzięki temu nadają się one do różnych sytuacji i technik połowu.

  • Kołowrotki z przednim hamulcem

Kołowrotki z przednim hamulcem są zwykle używane do połowu dużych ryb, takich jak karpie czy duże bassy, ponieważ lepiej radzą sobie z większymi obciążeniami niż inne typy kołowrotków. Mają też większą moc niż kołowrotki z tylnym hamulcem, ponieważ główny system hamowania znajduje się przed szpulą. Używane są przede wszystkim przez karpiarzy, który preferują kołowrotki karpiowe w wolnym biegiem.

  • Kołowrotki z tylnym hamulcem

Kołowrotki z tylnym hamulcem są zwykle używane przez wędkarzy, którzy nastawiają się na mniejsze ryby, takie jak np. pstrąg, ponieważ nie wymagają tak dużej mocy jak inne typy kołowrotków. Kołowrotek z hamulcem tylnym wykorzystuje system hamowania umieszczony za szpulą, dlatego nazywany jest kołowrotkiem z hamulcem tylnym. Dzięki temu wędkarze mogą kontrolować ilość żyłki uwalnianej ze szpuli podczas szarpania wędką.

Tak naprawdę, obydwa typy kołowrotków nadają się do łowienia karpi. Wszystko zależy od preferencji i potrzeb konkretnego wędkarza.

Pojemność szpuli – ważny parametr, jeśli chodzi o kołowrotki karpiowe

Kołowrotki karpiowe mogą się różnić nie tylko ze względu na typ hamulca – różnić je może również pojemność szpuli. Szpulę kołowrotków karpiowych powinna cechować wytrzymałość. Powinna też dawać możliwość płynnego zwijania żyłki.

Jeśli chodzi o rodzaje szpul, wyróżniamy szpulę stałą oraz long cast.

  • Szpula stała

Kołowrotki karpiowe ze stałą szpulą są łatwe w obsłudze, ponieważ nie wymagają od użytkownika specjalnych umiejętności ani doświadczenia. Kołowrotek karpiowy ze stałą szpulą może jednak pobierać jednorazowo tylko niewielkie ilości żyłki, ponieważ nie ma wolnej szpuli, na którą można nawinąć jej nadmiar w razie potrzeby. Ten typ kołowrotka jest idealny dla początkujących karpiarzy, którzy chcą szybko rozpocząć przygodę ze swoim nowym hobby lub dla doświadczonych wędkarzy, którzy chcą po prostu w łatwy sposób rozpocząć swój połów.

  • Szpula long cast

Kołowrotek karpiowy z tym typem szpuli pozwalają na wykonywanie dalekich rzutów. Zazwyczaj wykonane są z metalu, ale niektóre firmy robią je z plastiku. Szpule w tych kołowrotkach są zazwyczaj większe niż w kołowrotkach typu short cast, co oznacza, że mogą pomieścić więcej żyłki. Kołowrotki karpiowe tego typu są również zwykle cięższe od kołowrotków typu short cast, ponieważ muszą sprostać znacznie dłuższym rzutom. Ich wadą jest to, że są trudniejsze w użyciu, gdy wędkarz chce wykonywać krótsze rzuty i dlatego nie są idealne do łowienia na mniejszych wodach, takich jak stawy i mniejsze jeziora.

Jaki kołowrotek karpiowy wybrać? Jaki hamulec i szpula?

Typ kołowrotka karpiowego zależy od preferencji karpiarzy. Każdy wybiera taki kołowrotek karpiowy, jaki mu najbardziej odpowiada. Dla jednego ważniejsza będzie pojemność szpuli czy siła hamulca, inny będzie kierować się tym, czy kołowrotek ma wolny bieg szpuli. Na rynku znaleźć można produkty różnych marek i różnego typu, dlatego przed dokonaniem zakupu, zwłaszcza jeśli kupujemy w sklepie internetowym, warto przejrzeć kategorie i dobrze przyjrzeć się ofercie. Tylko wtedy będziemy mogli z pełną świadomością wybrać produkt, który spełni nasze oczekiwania.

Artykuł powstał przy współpracy z sklepem wędkarskim https://www.ng24.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.