Czym jest pozycjonowanie stron internetowych?

Pozycjonowanie stron internetowych to proces poprawy pozycji naszej witryny w wynikach wyszukiwania. Jest to ważny aspekt ogólnej strategii marketingu cyfrowego, ponieważ może pomóc zwiększyć ruch na stronie, bazę klientów i sprzedaż.

Jeśli mamy stronę internetową, musimy znać ten termin. Oto, co należy wiedzieć o pozycjonowaniu strony internetowej, w tym jak działa i jak zoptymalizować stronę pod kątem wyszukiwarek (SEO).

Proces pozycjonowania stron – co jest ważne w pozycjonowaniu stron www?

Oto kilka bardzo ważnych elementów procesu pozycjonowania strony internetowej i sklepów internetowych:

 • audyt strony internetowej;
 • odpowiednie słowa kluczowe i frazy kluczowe;
 • content marketing;
 • obecność firmy w mediach społecznościowych;
 • optymalizacja strony;
 • przygotowywanie treści strony;
 • pozyskiwanie wartościowych linków;
 • poprawa widoczności strony w wynikach wyszukiwania google;
 • algorytmy google;
 • Google search console;
 • i wiele innych.

Co rozumieć pod hasłem pozycjonowanie stron internetowych? Widoczność strony www w naturalnych wynikach wyszukiwania

Pozycjonowanie strony internetowej to proces poprawy widoczności witryny lub strony internetowej w wynikach niepłatnych wyszukiwarki – często określanych jako wyniki „naturalne”, „organiczne” lub „zarobione” – które są zazwyczaj wyświetlane na stronie wyników wyszukiwania (SERP).

Pozycjonowanie strony internetowej ma na celu zapewnienie, że strona internetowa pojawi się w rankingach wyszukiwarek dla odpowiednich zapytań. Rankingi te są określane na podstawie kilku czynników, w tym tytułu, opisu i słów kluczowych dla strony docelowej i adresu URL. Różne wyszukiwarki, takie jak Google, Yahoo! i Bing, stosują różne kryteria przy tworzeniu wyższych i niższych rankingów stron. Algorytmy Google często się zmieniają.

Wyszukiwarki twierdzą, że nie manipulują ręcznie rankingami stron internetowych. Istnieje jednak wiele czynników, które mogą wpływać na widoczność strony internetowej na stronie wyników wyszukiwania (SERP) i powodować, że będzie ona zajmowała wyższe lub niższe miejsce w rankingu niż inna strona o podobnej zawartości.

Jak zoptymalizować stronę internetową pod kątem wyszukiwarek? Jak być widocznym w wyszukiwarce Google?

Pozycjonowanie stron internetowych to proces podnoszenia pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Można to osiągnąć poprzez optymalizację techniczną strony, poprawę jej pozycji w wyszukiwarkach oraz zdobywanie linków z innych witryn.

Witrynę można zoptymalizować pod kątem wyszukiwarek poprzez:

 • dodawanie większej ilości treści na stronie;
 • upewnienie się, że wszystkie strony mają unikalne tytuły i opisy, dzięki czemu można je łatwo znaleźć w wyszukiwarkach;
 • dodawanie słów kluczowych do znaczników tytułu i opisów meta;
 • używanie odpowiednich słów kluczowych w tekście strony;
 • używanie linków zewnętrznych (z innych stron internetowych) do umieszczania odnośników do naszej witryny (linkowanie wewnętrzne i linkowanie zewnętrzne);
 • upewnienie się, że na każdej stronie używany jest tylko jeden znacznik nagłówka H1, tak aby nie sprawiała ona wrażenia zbyt spamowej lub przeładowanej słowami kluczowymi.

Pozycjonowanie stron www – linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne. Skuteczne pozycjonowanie stron internetowych

Linkowanie wewnętrzne to praktyka polegająca na łączeniu powiązanych stron witryny, zwykle za pomocą anchor text, który opisuje lub identyfikuje stronę docelową. Można to robić ręcznie lub automatycznie, stosując struktury linków wewnętrznych. Dobra struktura linków wewnętrznych może pomóc użytkownikom w łatwiejszym poruszaniu się po witrynie, a wyszukiwarkom ułatwić zrozumienie tematyki witryny.

Linkowanie zewnętrzne polega na umieszczaniu odnośników do innych stron w Internecie. Ważne jest, aby pamiętać, że jako strategia SEO, linkowanie zewnętrzne powinno być wykonywane ostrożnie i z rozwagą; jeśli zamierzamy umieścić link do innej strony, powinno to być zawsze wykonane w sposób, który zapewnia wartość dla użytkowników i nie szkodzi ich doświadczeniu użytkownika lub rankingom wyszukiwania (np. poprzez użycie atrybutów nofollow).

Ile trwa pozycjonowanie stron internetowych? Kiedy pierwsze efekty pozycjonowania strony www?

SEO to proces, który powinien być przeprowadzony prawidłowo. To nie jest coś, co można zrobić w 5 minut, to wymaga czasu, cierpliwości i co najważniejsze – wiedzy.

Jak długo trzeba czekać na efekty działań SEO? Na efekty działań SEO można czekać nawet do 12 miesięcy. Zależy to jednak od firmy i jej celów. Jeśli chcemy zająć wysoką pozycję w SERP (Search Engine Results Page) Google w ciągu kilku miesięcy, prawdopodobnie będziemy musieli zapłacić więcej pieniędzy. Jeśli chcemy poczekać dłużej, nie będziemy musieli wydawać tak dużo pieniędzy na kampanię SEO.

Czas potrzebny na uzyskanie wyników kampanii SEO zależy od kilku czynników

Po pierwsze, rodzaj prowadzonej działalności oraz cele kampanii wpływają na czas potrzebny do uzyskania wyników. 

Istnieje wiele czynników, które mogą sprawić, że SEO witryny będzie długo odbijać się na jej pozycji w rankingach. Pierwszym z nich jest rodzaj witryny. Na przykład lokalna firma nie będzie miała takich samych wyników jak marka krajowa. Różnice wynikają ze strategii pozycjonowania strony internetowej (pozycjonowanie lokalne przynosi szybsze rezultaty).

Drugim czynnikiem jest poziom konkurencji w danej niszy. Jeśli staramy się o pozycję dla słowa kluczowego takiego jak „buty”, zajmie nam to więcej czasu niż dla „butów do biegania”, ponieważ jest więcej konkurentów starających się o pozycję dla tego terminu.

Po trzecie, jak dobrze zoptymalizowana jest obecnie nasza strona internetowa. Jeśli mamy przestarzałą witrynę, która nie wykorzystuje nowoczesnych technik, to uzyskanie dobrej pozycji w rankingu zajmie więcej czasu.

Wreszcie, Google jest znane z tego, że zmienia swój algorytm co kilka miesięcy lub nawet tygodni. Oznacza to, że jeśli zdecyduje się wprowadzić coś nowego do swojej wyszukiwarki, może upłynąć jeszcze więcej czasu, zanim pojawią się efekty wcześniejszych działań SEO!

Artykuł powstał przy współpracy ze specjalistą od pozycjonowania stron internetowych https://lukaszsurma.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.