Czy odpływ liniowy jest dobrym rozwiązaniem w łazience?

Czym jest opływ liniowy?

Odpływy liniowe to systemy przeznaczone do odprowadzania wody spod prysznica. W skład takiego zestawu wchodzi kanał z syfonem umieszczony pod podłogą oraz listwa maskująca, która jest widoczna dla użytkowników łazienki. Tego typu rozwiązania stosuje się w tzw. prysznicach walk-in, czyli takich, w których nie ma standardowego brodzika. Pozwalają więc w dowolny sposób zaaranżować przestrzeń.

Odpływy liniowe są lekkie i łatwe w montażu. Nie wymagają dodatkowych wyburzeń ani dopasowywania instalacji wodno-kanalizacyjnych, co czyni je świetnym wyborem dla każdego, kto chce, aby jego łazienka była wyjątkowa i jednocześnie funkcjonalna.

Zalety odpływu liniowego

Odpływ liniowy to bez wątpienia same zalety – większe bezpieczeństwo użytkowania czy łatwiejsze czyszczenie. Największą zaletą odpływu liniowego są jego możliwości aranżacyjne. Można go zamontować w dowolnym miejscu, a brak brodzika gwarantuje więcej miejsca w środku. Kabina typu walk-in jest też bardziej atrakcyjna wizualnie. Takie rozwiązanie docenią również osoby starsze, które mają problem z dostaniem się do brodzika lub wanny. Doceniają je także rodziny z dziećmi.

Gdzie można zastosować odpływ liniowy?

/Zdjęcie dodane przez Max Vakhtbovych, Pexels

Montaż odpływu liniowego powinien być uwzględniony już na etapie projektowania łazienki. W obiektach, które powstały już wcześniej, bez uwzględnienia tego rozwiązania, czasami montaż jest problematyczny. Właściciele domów często preferują to rozwiązanie, ponieważ można je zamontować w nowych domach lub mieszkaniach, w których jest odpowiednia przestrzeń pod podłogą. Niestety, starsze domy często wymagają remontu, aby zmieścić w nich nowe odpływy.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie odpływu liniowego?

Wiele osób patrzy przede wszystkim na cenę – uzależniona jest ona od materiału wykonania, producenta czy rozmiaru. Należy wystrzegać się łatwo dostępnych, tanich odpływów z Chin, bardzo łatwo ulegają one awarii.

Przed zakupem odpływu zobacz parametry pojemności syfonu. Powinna być ona większa niż łączna pojemność wszystkich dysz prysznicowych. Trzeba też sprawdzić głębokość zabudowy i grubość sufitu, bo niektóre modele nie nadają się do niskich sufitów lub zbyt cienkich.

________________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęć: Max Vakhtbovych, Pexels

Materiał źródłowy: budownictwo.pl, bezbrodzika.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.