Czeka nas rok długich weekendów. Jak najkorzystniej zaplanować urlop?

Koniec roku kalendarzowego to w wielu firmach tradycyjnie początek okresu układania planów urlopowych na przyszły rok. Dla pracowników, którzy chcieliby połączyć urlop z długimi weekendami, są co najmniej cztery.  Jak najlepiej zrobić to w 2023 roku? Kiedy wypadają dni wolne?

Chcesz maksymalnie wykorzystać swój wolny czas? Kalendarz roku 2023 obfituje w 13 dni świątecznych i tylko cztery z nich przypadają na weekend. Dodatkowo układ kalendarza sprawia, że siedem z nich wydłuża nasze weekendy. Odpowiednie uwzględnienie ich w planach urlopowych może zdecydowanie wydłużyć Twój wypoczynek bez konieczności korzystania z limitu Kodeksu Pracy.

Mimo że prawo zabrania pracy w dni wolne od pracy, są wyjątki. Przykładowo, jeśli zachodzi konieczność prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, to pracownicy mogą pracować w dni wolne od pracy, jeśli są zatrudnieni w ruchu ciągłym, w zakładzie straży pożarnej oraz w zakładowych służbach ratowniczych.

Kiedy wypadają długie weekendy w 2023 roku?

Pierwszy długi weekend 2023 rozpoczyna się w piątek, 6 stycznia. Po nim nastąpi weekend, w którym 1 maja wypada w poniedziałek, 2 maja, który jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Czterodniowy weekend to marzenie, ale na naszej liście życzeń mamy jeszcze jeden: wakacje w sierpniu! Wystarczy jeden dzień urlopu, by cieszyć się czterema dniami wolnymi od pracy — Święto Wojska Polskiego przypada w 2023 r. we wtorek, 15 sierpnia.

11 listopada wypadnie w tym roku w sobotę, co oznacza, że pracownicy dostaną dodatkowy dzień wolny. Dodatkowo w przyszłym roku Wigilia wypada w niedzielę, z kolei pierwszy i drugi dzień świąt, to kolejno: poniedziałek i wtorek.

/Obraz Mae z Pixabay

Lista dni ustawowo wolnych od pracy

1 stycznia (niedziela) — Nowy Rok;

6 stycznia (piątek) — Trzech Króli (Objawienie Pańskie);

9 kwietnia (niedziela) — Wielkanoc;

10 kwietnia (poniedziałek) — Poniedziałek Wielkanocny;

1 maja (poniedziałek) — Święto Pracy;

3 maja (środa) — Święto Konstytucji 3 Maja;

28 maja (niedziela) — Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki);

8 czerwca (czwartek) — Boże Ciało;

15 sierpnia (wtorek) — Święto Wojska Polskiego;

1 listopada (środa) — Wszystkich Świętych;

11 listopada (sobota) — Święto Niepodległości;

25 grudnia (poniedziałek) — Boże Narodzenie (pierwszy dzień);

26 grudnia (wtorek) — Boże Narodzenie (drugi dzień).

Czy należy się święto za wolne w soboty i niedziele

Jeśli pracownicy pracują w konkretne święto, które wypada w weekend, mogą się zastanawiać, czy w takim przypadku przysługuje im dodatkowy dzień wolny. Odpowiedź brzmi: tak, ale tylko w przypadku święta, które przypada w sobotę.

Święta przypadające w niedzielę nie powodują obniżenia wymiaru czasu pracy, a więc nie przysługuje za nie dodatkowy dzień wolny.

Oznacza to, że pracodawcy będą musieli udzielić pracownikom jednego dodatkowego dnia wolnego w 2023 r. za Święto Niepodległości przypadające od 1 lipca 2022 r.

_________________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: rawpixel.com, Freepik

Materiał źródłowy: businessinsider.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.