Agrotkaniny do ściółkowania gleby i zapobiegania wzrostowi chwastów

Agrotkanina to prosty i uniwersalny materiał, nadający się do wielu zastosowań, takich jak ściółkowanie w ogrodnictwie, ochrona drzew owocowych czy ukorzenianie trawy. Wykonana jest z cienkich, ale mocnych nici polipropylenowych, które łatwo przepuszczają wodę, ale także pomagają zatrzymać wilgoć. Struktura i metoda produkcji sprawiają, że jest ona znacznie trwalsza niż inne agrowłókniny. Jak większość innych agrowłóknin jest odporna na pleśń i nie gnije, więc nie powoduje erozji gleby.

Czym są agrotkaniny?

Agrotkaniny znane są również jako maty ściółkujące lub maty szkółkarskie. Służą one do ochrony młodych roślin przed warunkami atmosferycznymi. Agrotkaniny wykonane są z nici polipropylenowej i występują w wielu różnych kształtach i rozmiarach. Ich ciasny splot sprawia, że woda może wnikać głębiej w glebę, ale parowanie spod agrotkaniny jest wolniejsze niż na innych matach ściółkujących.

Agrotkanina jest doskonałą matą ściółkójącą, izolacją ciepła i wilgoci, która chroni rośliny. Agrotkanina to syntetyczny materiał, który jest gruby i nadaje się do użytku ogrodniczego. Ta ściółka zapewnia najlepszą ochronę przed odparowaniem wilgoci z gleby. Sam materiał nie ulega biodegradacji, więc nie uwalnia dwutlenku węgla do atmosfery. Może być stosowany w miejsce agrowłókniny lub nawet jako okrycie terenu. Agrotkaniny wykonane są z wysokowytrzymałego polipropylenu, dzięki czemu są bardziej trwałe niż inne rodzaje mat ściółkujących. Są również łatwe do czyszczenia, ponieważ nie są nasiąkliwe, a dodatkowo nie gniją i nie wydzielają szkodliwych patogenów. Zapewniają idealne warunki do wzrostu zarówno sadzonek, jak i młodych roślin, dzięki oczkom, które przepuszczają wodę, ale zapobiegają erozji gleby przez wiatr i deszcz.

Szerokie zastosowanie agrotkaniny

Agrotkanina to syntetyczna mata ściółkująca wykonana z materiału polipropylenowego, która stanowi doskonałą ochronę przed chwastami, ulewnym deszczem, a także chroni glebę. Materiał ten ma wiele zastosowań w ogrodnictwie, gdzie może być rozłożony na glebie, gdzie sadzone są drzewa owocowe lub ustawiony jako płachta szklarniowa w celu zatrzymania ciepła. Agrotkanina jest również używana do przykrywania ziemi oraz do ochrony młodych roślin przed zbyt dużą ilością wody i nadmiernym nasłonecznieniem.

Stosując agrotkaninę, można zmniejszyć nakład pracy w ogrodzie ze względu na jej twardy i trwały charakter. Stanowi ona osłonę, która chroni rośliny przed chwastami, służy jako bariera przed nadmiernym ciepłem i zimnem wpływającym na zdrowie roślin. Ściółka ta może być stosowana do niemal każdego rodzaju roślin – drzewa owocowe, krzewy i kwiaty to tylko trzy przykłady. Wykorzystanie agrotkanin w ogrodnictwie jest coraz większe. Struktura i sposób produkcji agrotkanin pozwalają na to, że są one znacznie trwalsze od agrowłókniny, a jednocześnie są odporne na pleśń i nie gniją, więc nie powodują erozji gleby. Ich wysoka gramatura zapewnia im odporność na uszkodzenia mechaniczne, dlatego można je rozkładać na kamieniach, żwirze czy grysie. Agrotkaniny nadają się do stosowania w szkółkach leśnych i innych dużych gospodarstwach.

Zarówno agrowłóknina jak i agrotkanina to doskonałe i pomocne materiały do uprawy roślin. Wybór jednego z nich musi więc zależeć od tego, jakie konkretne cechy materiału znajdą zastosowanie i będą celowe dla konkretnej uprawy. Warto jednak zaznaczyć, że agrtokanian jest grubsza a także bardziej trwała. Natomiast agrowłókina przydaje się w zimie, kiedy chcemy okryć rośliny przed mrozem.

Artykuł powstał przy współpracy z internetowym sklepem ogrodniczym https://egarden.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.